ПРОЕКТЪТ
Изпълнители: Свободен младежки център , ЦДГ „Звънче”, ОДЗ „Русалка”
Обща цел: Принос към образователната интеграция на ромските деца в предучилищна възраст чрез повишаване на достъпа им до образование и засилване на процеса на десегрегация на образователните услуги.
Специфични цели: Създаване на работещ модел за намаляване на броят на необхванатите ромски деца в задължителната предучилищна подготовка и за десегрегиране на предучилищното образование във гр.Видин; Развитие на местни ресурси за качествено, приобщаващо и интегрирано предучилищно образование.
Продължителност : 12 месеца (18.09.2013 – 17.09.2014)
Целеви групи и преки бенефициенти: Деца от ромски произход – мин. 60; Родители на децата от ромския етнос – мин.60; Педагогически специалисти от детски градини – 20.
Дейности
Работа на Съвет за сътрудничество
В Съветът ще влязат 7 представители на ключови за изпълнението на проекта организации, институции и лица, като: проектните партньори, Община Видин, регионални образователни власти, ромски НПО и лидери, медии. За времето на проекта той ще проведе 4 редовни заседания и извънредни при необходимост. Очакван резултат: Осигуряване на подкрепяща среда за изпълнение на проектните дейности
Промоция на проекта
Дейността включва отпечатването на информационни материали и тяхното разпространение сред местната общност и най-вече сред родители - потенциални участници в проекта. Предвижда се също и организиране на среща в ромския квартал за презентиране на проектната идея. Освен това ще бъдат проведени две пресконференции – в началото и в края на проекта и ще бъде създаден информативен сайт (обособена секция от сайта на кандидата) с описание на проекта, достъп до документи и продукти, текуща информация за дейности и пр. Очакван резултат: Отпечатване и разпространение на 100 бр плакати и 300 дипляни за проекта; Информиране на местните хора в кв.Нов път и на широката общественост за проекта.
Цикъл обучения за педагози от детските градини
Цикълът от обучения ще включва три тридневни модула: Образование без предразсъдъци в детската градина; Организация на мултикултурната среда в класната стая; Включването на семейството и модела на отворената към общността детска градина. Обучението ще бъде извършено от квалифицирани преподаватели, като проектът ще го осигури и логистично. Очакван резултат: 20 педагози повишили своята квалификация във връзка с целите на проекта
Мобилно училище за родители
Поради липсата на надеждна информация за броя на децата в квартала, подлежащи на предучилищна подготовка, ще бъде създадена база данни по метода „от врата на врата”. Работата на два мобилни екипа, състоящи се от педагог и психолог/социален работник (от които единият от ромската общност) ще включва още провеждане на мотивационно интервюиране, консултиране, посредничество пред институциите, обучение в родителски умения и консолидиране на участващите родители. Тази дейност се калкулира на 120 часа на екип за времето на проекта. Теренната работа ще включва също и събиране и съпровождане на децата до града и обратно от двама теренни сътрудници от общността – по 180 часа заетост на сътрудник. Необходимостта от подобни се обяснява с възрастта на участващите деца и с нуждата от гарантиране на тяхната безопасност. Очакван резултат : Най-малко 60 деца от целевата група осигурени за участие в проекта; най-малко 60 родители повишили своя родителски капацитет на база консултации и обучения; създадена родителска общност.
Работа по програма за подготовка за училище
Дейността е насочена към общообразователна подготовка на ромските деца, като ще бъдат сформирани 2 групи (30 деца), посещаващи детски градини и 2 групи (30 деца) непосещаващи детски градини. С първите две групи ще се провежда допълнителното обучение по български език по 2 часа седмично. Вторите две групи ще имат по 8 часа занятия, групирани в два дни от седмицата, които ще включват български език, математика, природен свят и околен свят. Това обучение ще се осъществява в партниращите детски градини от техни педагози. Обучението по български език ще комбинира различни елементи – от четене на народни приказки, през дидактични игри за овладяване на езика и граматическите норми, до използване на форми на римуваната реч за правилно артикулиране и стимулиране към словотворчество. Обучението по математика от ще бъде основано на забавната математика – игри за количествено и поредно броене, както и за овладяване на пространствени и времеви отношения. Очакван резултат: 60 ромски деца придобили знания и умения за постъпване в училище.
Интеграционни дейности
Дейността се осъществява заедно с деца от мнозинството в ОДЗ „Русалка”. Тя включва ателиета по интереси (декоративно-приложни дейности, театрално-куклено ателие, ателие по музика и танци), физкултура/спорт и туристически мероприятия. Участието в тази дейност ще надгражда и доразвива програмата за училищна готовност, тя ще има и мотивиращ ефект – напр. критерий за включване в туристическите мероприятия ще бъде посещаемостта на учебните часове. Планираме тази дейност да се провежда 3 дни седмично по 4 часа с участието едновременно на 2 сборни групи, съставени от приблизително равен брой ромски и български деца. За ромските деца ще бъде осигурен транспорт. Туристическите мероприятия включват еднодневен излет до м. Божурица (спортен празник) и екскурзия с учебна цел до гр.Белоградчик. В тях ще участват 120 деца от двата етноса. Очакван резултат: 120 деца от ромски произход и български произход подобрили своите знания и социални умения.
Кулминационни събития
Дейността се налага за да се извърши своеобразно отчитане на постиженията на децата, включително пред родителите. В нея ще вземат участие преди всичко деца от ателиетата по интереси. Събитието ще обедини концерт и изложба, в която ще бъдат експонирани произведения на децата и снимки от дейностите. За целта ще бъде наета подходяща зала. Предвижда се също и спортен празник, за участие в който ще бъдат поканени и родители. Очакван резултат: Проведен спортен празник, концерт и експонирана изложба на децата от проекта.
Заключителна кръгла маса
Кръглата маса е начин да бъде представена в достъпна форма методологията на проекта, постигнатите резултати и научените уроци на по-широк кръг специалисти в областта на образованието. Ще бъдат дискутирани и възможностите за постигането на устойчивост на дейностите. За участие ще бъдат поканени участващите в Съвета за сътрудничество институции, представители на детски градини и училища, както и на медиите. Събитието ще се проведе в рамките на един ден във Видин. Очакван резултат: Мин. 25 представители на организации и институции запознати с методологията на проекта, неговите резултати и срещнатите предизвикателства.
Издаване и разпространение на брошура
Планираме издаването на сборник, който да включва описанието и методологията на проекта, постигнатите резултати и научените уроци. Това ще бъде илюстрирано с фотографии от дейностите и събитията по проекта. Очакван резултат: Издадена 200 броя брошура и разпространена до родители, образователни институции, публични власти и медии.
Прогнозна стойност на проекта : 68 737,88 лв